Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Słowiańska mitologia

Alkonost i Sirin

Pół-kobiety, pół-ptaki występujące w rosyjskim folklorze, których śpiew mógł przynieść słuchającym zgubę. Alkonost i Sirin zamieszkiwały podziemny świat i często były ze sobą mylone. Według podań ludowych rano w tzw. Jabłkowe Święto Zbawiciela (okres Święta Przemienienia Pańskiego) Sirin wlatuje do sadu z jabłoniami i płacze ze smutkiem. Po południu Alkonost leci w to miejsce, zaczynając się radować i śmiać. Alkonost strzepuje rosę ze swoich skrzydeł, dając uzdrawiającą moc wszystkim owocom na drzewie, na którym siedzi. Siriny symbolizują smutek, cierpienie i rozpacz, podczas gdy podobne wyglądem alkonosty, oznaczają szczęście i nadzieję. W przeciwieństwie do alkonostów siriny są nastawione wrogo do człowieka.

Alkonost

Alkonost legendarne stworzenie przedstawiane jako ptak o głowie kobiety. Jej głos sprawiał, że ci, którzy go usłyszeli, zapominali o wszystkim, co wiedzą i pragnęli tylko go słyszeć.Alkonost składa jaja na plaży, a następnie turla je do morza. Kiedy jaja pękają i wyklują się Alkonosty, zrywa się burza z piorunami, morze staje się wzburzone. Imię Alkonost pochodzi od greckiej półbogini Alkione (Alcyone), przemienionej przez bogów w zimorodka.

Sirin

Sirin to mitologiczny stwór z głową i klatką piersiową kobiety oraz ciałem ptaka (najczęściej sowy), czasem w koronie lub z nimbem. Według podań Sirin (lub syrin) mieszkały w Iriy lub w pobliżu Eufratu i nawiązywały do syren z greckiej mitologii. Sirin śpiewała “święte pieśni”, przepowiadając przyszłe szczęście. Ptak był niebezpieczny. Ludzie, którzy ją usłyszą, zapomną o wszystkim co na ziemi, podążą za nią i ostatecznie umrą. Ludzie próbowali ratować się przed Sirin, strzelając z armat, dzwoniąc w dzwony i wydając inne głośne dźwięki, aby odstraszyć ptaka. Później (XVII-XVIII w.) wizerunek Sirin uległ zmianie i zaczęła symbolizować światową harmonię (ponieważ mieszka w pobliżu raju). Ludzie w tamtych czasach wierzyli, że tylko szczęśliwi ludzie mogą usłyszeć Sirin, podczas gdy tylko nieliczni mogą ją zobaczyć, ponieważ jest ona tak szybka i trudna do uchwycenia jak ludzkie szczęście.

Zobacz też: Chimera, Furie, Harpie, Raróg, Syrena, Wiła, Żar-ptak