Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Walijska mitologia

Annwn

Podziemny świat w walijsko-brytyjskiej mitologii zamieszkiwany przez zmarłe dusze. Annwn (wym. Annun) uchodził za krainę rozkoszy i wiecznej młodości, w którym nie było chorób, a jedzenie było zawsze dostępne. Często opisywane jako raj na ziemi i wierzono, że znajduje się na wyspie lub pod ziemią. Krainą podziemia rządził Arawn, a w późniejszym okresie przez Gwyn ap Nudd. Uważano, że Annwfn znajduje się daleko na zachodzie lub pod powierzchnią ziemi i można się do niej dostać wyłącznie umierając. Żywi mogli się tam dostać, gdyby znaleźli ukryte magiczne drzwi prowadzące do zaświatów. Wierzono, że te drzwi mogą być nieopodal ujścia Severn lub na Glastonbury Tor.

Annwn pojawia się w Mabinogion, gdzie Pwyll, książę Dyfed, obraża Arawna podczas polowania na jelenia. W zamian za to zamienia się miejscami z Arawnem. Pwyll przez rok i jeden dzień rządził Annwn oraz miał pokonać Hafgana, podczas gdy Arawn rządzi zamiast niego w Dyfed. W tym roku Pwyll powstrzymuje się od spania z żoną Arawna, zdobywając wdzięczność i wieczną przyjaźń Arawna.

Mitologiczny poemat epicki Cad Goddeu opisuje bitwę między Gwynedd, a siłami Annwn, dowodzonymi ponownie przez Arawna. Mieszkańcy Annwn są przedstawiani jako dziwaczne i piekielne stworzenia.

Wiersz Preiddeu Annwfn w Księdze Taliesina opisuje podróż króla Artura i jego rycerzy po nieziemskich królestwach w Annwn. Artur przybył do Annwfn z trzema łodziami pełnych ludzi, ale tylko siedmiu wróciło. Celem podróży był magiczny kocioł, w wyniku niejasnego opisu i interpretacji przekładów mógł to być kocioł nieśmiertelności bądź kocioł natchnienia i obfitości. Kocioł był w posiadaniu dziewięciu kobiet, co nawiązywało do celtyckiej grupy dziewięciu kapłanek. Opowieść zawarta w wierszu mogła zainicjować opowieści o Świętym Graalu w legendach arturiańskich. Podobny kocioł posiadał irlandzki bóg Dagda.

Z czasem rolę króla Annwn pełnił Gwyn ap Nudd, uważany za personifikacją zimy. Gwyn prowadził upiorne polowania (tzw. Dzikie łowy) na dusze śmiertelników z udziałem Cŵn Annwn.

Inne znane nazwy to: Annwfn, Annwvn, Annwyn, Annwvyn, Annwyfn, Annwfyn.

Zobacz też: Arawn, Cŵn Annwn, Dzikie łowy, Gwyn ap Nudd, Mabinogion, Podziemny świat, Pwyll, Walijska mitologia