Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Walijska mitologia

Arawn

Władca zaświatów (Annwn) w walijskiej mitologii. Arawn (wym. Araun) pojawia się w powieści Mabinogion. Pwyll obraża Arawna podczas polowania na jelenia. W zamian za to zamienia się miejscami z Arawnem. Pwyll przez rok rządził Annwn, podczas gdy Arawn rządzi zamiast niego w Dyfed. W tym roku Pwyll powstrzymuje się od spania z żoną Arawna, zdobywając wdzięczność i wieczną przyjaźń Arawna. Podobna sytuacja występuje w historii arturiańskiej pomiędzy Gawainem i Zielonym Rycerzem, gdzie Arawn został użyty jako podstawa Bertilaka / Zielonego rycerza, a Gawain został przyrównany do Pwylla. W obu opowieściach żona Rycerza/Arawna próbuje przespać się z przybyszem, ale oni pozostają lojalni.

Przyjaźń między dwoma królestwami zostaje zachowana długo po śmierci Pwylla. W czterej gałęzi Mabinogi znajduje się informacja, że Pryderi (syn Pwylla) otrzymuje dary od Arawna.

Niektóre spośród mitów o Arawnie opisują incydent, w którym Amaethon go okradł, co doprowadziło do Cath Godeau (Wojny Drzew), którą Arawn przegrał, a zwycięzcą był Amaethon z bratem Gwydionem.

W walijskim folklorze Arawn wraz z Cwn Annwn (Ogary z Annwn) pędzą po niebie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Ujadanie psów jest postrzegane jako gęganie dzikich gęsi, a ich zadaniem zaprowadzenie dusz do Annwn.

Zobacz też: Annwn, Mabinogion, Podziemny świat