Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Bez kategorii

Edgar Rice Burroughs

Amerykański pisarz, twórca cyklu książek z gatunku przygodowych, science fiction i fantasy. Edgar Rice Burroughs urodził się 1 września 1875 roku w Chicago. Jego najbardziej znane dzieła to Tarzana wśród małp oraz Johna Cartera na Marsie (seria Barsoom). Znany jest również z Hollow Earth – cykl Pellucidar oraz zaginionych światów – cykl o wyspie Caspak.

W 1913 roku urodziło się jego trzecie i ostatnie dziecko, John Coleman Burroughs, znanego później z ilustracji książek ojca.

Jego powieść o przygodach Tarzana była tak popularna, że powstały 23 kolejne części. W historii brakowało realizmu, który cechowały książki H. Ridera Haggerda lub Rudyarda Kiplinga. Edgar Rice Burroughs popierał eugenikę i rasizm naukowy, w których angielska szlachta stanowiła szczególną dziedziczną elitę wśród Anglosasów. W przygodach bohatera Johna Cartera na Barsoom (Marsie) znajdują się niezwykłe opisy wspaniałych krain, które miały wpływ na innych autorów science fiction, tj. Michalea Moorcocka.

Zmarł na atak serca 19 marca 1950 roku w Los Angeles. Został pochowany w Tarzanie w Kalifornii w USA. Ze względu na rolę science fiction Burroughsa w inspirowaniu prawdziwej eksploracji Marsa, po jego śmierci nazwano krater uderzeniowy na Marsie.

Zobacz też: Science fiction, Tarzan