Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Bez kategorii

Cibola

Legendarne miasta bogactwa oraz przepychu w Ameryce Północnej, zwane “Siedmioma Miastami Ciboli”. Poszukiwane przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku. Niektórzy upatrują w nich powiązanie z Aztlan czyli legendarną krainą “Siedmiu Jaskiń”. Plotki o “Siedmiu Złotych Miastach”, zwanych “Cibola” mogły mieć związek z opowieścią wywodzącą się ze wcześniejszej portugalskiej legendy o siedmiu miastach założonych na wyspie Antillia przez katolicką ekspedycją w VIII wieku. Pierwsze wzmianki o Ciboli pochodziły od Alvara Nunez Cabeza de Vaca, którego statek rozbił się w 1528 r. u wybrzeży Florydy. Nunez wyruszył w podróż lądową na zachód podczas której wiele słyszał o Ciboli, był też kilka razy więziony przez Indian. W 1539 r. zainspirowany opowieści Alvara Nunez Cabeza de Vaca, wicekról Nowej Hiszpanii Antonio de Mendoza wysłał kilka wypraw w poszukiwaniu Cibola. Podobno mnich Marcos de Niza, którego przewodnikiem był niewolnik ze statku Alvara Nuneza Cabeza de Vaca uważał, że widział w oddali złocące się miasta. Druga ekspedycja, którą w 1540 dowodził Francisco Vasquez de Coronado również nic nie znalazła. Dotarli oni do wiosek Indian Hopi znajdującej się ne terenach obecnej Arizony. Po tym jak Hiszpanie zaatakowali ich dowiedzieli się, że Hopi od dawna czekają na powrót Białego Brata – Pahany. Gdy nie odnaleźli złota, Francisco Vásquez de Coronado poszukiwał nadal legendarnych miast, aż dotarł do Kansas.

Siedem Złotych Miast jest mitem, które doprowadziło do kilku ekspedycji przez poszukiwaczy przygód, takich jak konkwistadory w XVI wieku. Znajduje się również w kilku pracach popularnej kultury. Uważa się, że do tych miast należą:

  • Hawikuh
  • Halona
  • Matsaki
  • Kiakima
  • Cibola
  • Kwakina
  • pomimo, że zawsze wspomina się o siódmym mieście, nie znaleziono dowodów jego istnienia w terenie

Legenda o miastach Ciboli jest tak samo popularna jak opowieści o krainie złota Eldorado, które było poszukiwane w rejonie Orinoko w Ameryce Południowej. Mit ten doprowadził sir Waltera Raleigha do celi śmierci w 1616 r.

Zobacz też: Azteków mitologia, Eldorado, Hopi, Zaginione światy