Coatlicue
Aztecka bogini ziemi, życia i śmierci. Coatlicue była matką Quetzalcoatla, Xolotla, boga słońca Huitzilopochtli, księżyca i gwiazd. Bogini przedstawiana była jako kobieta ubrana w spódnicę z węży i naszyjnik wykonany z ludzkich serc, dłoni i czaszek, natomiast jej stopy zakończone są pazurami jaguara. Jej twarz tworzą dwa zwrócone ku sobie węże. W wierzeniach azteckich Coatlicue symbolizowała Ziemię: dawczynię życia oraz pożerającą to, co w niej pogrzebane. Imię bogini tłumaczy się jako „Ta, która ma wężową spódnicę” lub „wężowa dama”. Inne określenia bogini:
- Teteoinnan – Matka bogów
- Toci – Nasza babka
- Cihuacoatl – Kobieta wąż lub Kobiecy bliźniak
- Tonnan – Nasza matka
- Tlazolteotl – bogini zjadająca grzechy
- Ilmateuctli – Wiekowa Pani
Coatlicue uchodziła za pobożną wśród swoich czterystu dzieci. Pewnego razu gdy przebywała w świątyni z nieba spadł na nią kłębek piór. Położyła go na swym łonie, ale kulka znikła. Po czasie okazało się, że jest brzemienna. Córka bogini Coyolxauhqui („Ta z dzwoneczkami”) nakłoniła czterysta innych dzieci Coatlicue do ataku i dekapitacji ich matki. Gdy grupa zbliżała się do bogini z łona wyskoczył dorosły i uzbrojony bóg Huitzilopochtli. Zabił wielu swoich braci i siostry, w tym Coyolxauhqui. Inna wersja tego mitu przedstawia, Coyolxauhqui, która biegła pierwsza, by ostrzec matkę. Huitzilopochtli dowiedział się zbyt późno, że Coyolxauhqui była dobra, odciął jej glowę i rzucił w niebo, by stała się księżycem. Istnieje też przekaz, że synowie zabili swą matkę, a jej śmierć spowodowała narodziny Huitzilopochtli.
Aztekowie składali Coatlicue ofiary z ludzi, uważając, że krew daje ziemi płodność, kapłani wyrywali serca żywcem oraz umieszczali w ziemi odrąbane głowy, ręce i serca, które bogini dołączała do swego naszyjnika. Niektórzy dopatrują się podobieństwa pod względem krwawych ofiar i płodności ziemi do indyjskiej Kali lub celtyckiej Cerridwen.
Zobacz też: Azteków mitologia, Wąż