Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Azteków mitologia

Coatlicue

Aztecka bogini ziemi, życia i śmierci. Coatlicue była matką Quetzalcoatla, Xolotla, boga słońca Huitzilopochtli, księżyca i gwiazd. Bogini przedstawiana była jako kobieta ubrana w spódnicę z węży i naszyjnik wykonany z ludzkich serc, dłoni i czaszek, natomiast jej stopy zakończone są pazurami jaguara. Jej twarz tworzą dwa zwrócone ku sobie węże. W wierzeniach azteckich Coatlicue symbolizowała Ziemię: dawczynię życia oraz pożerającą to, co w niej pogrzebane. Imię bogini tłumaczy się jako “Ta, która ma wężową spódnicę” lub “wężowa dama”. Inne określenia bogini:

  • Teteoinnan – Matka bogów
  • Toci – Nasza babka
  • Cihuacoatl – Kobieta wąż lub Kobiecy bliźniak
  • Tonnan – Nasza matka
  • Tlazolteotl – bogini zjadająca grzechy
  • Ilmateuctli – Wiekowa Pani

Coatlicue uchodziła za pobożną wśród swoich czterystu dzieci. Pewnego razu gdy przebywała w świątyni z nieba spadł na nią kłębek piór. Położyła go na swym łonie, ale kulka znikła. Po czasie okazało się, że jest brzemienna. Córka bogini Coyolxauhqui (“Ta z dzwoneczkami”) nakłoniła czterysta innych dzieci Coatlicue do ataku i dekapitacji ich matki. Gdy grupa zbliżała się do bogini z łona wyskoczył dorosły i uzbrojony bóg Huitzilopochtli. Zabił wielu swoich braci i siostry, w tym Coyolxauhqui. Inna wersja tego mitu przedstawia, Coyolxauhqui, która biegła pierwsza, by ostrzec matkę. Huitzilopochtli dowiedział się zbyt późno, że Coyolxauhqui była dobra, odciął jej glowę i rzucił w niebo, by stała się księżycem. Istnieje też przekaz, że synowie zabili swą matkę, a jej śmierć spowodowała narodziny Huitzilopochtli.

Aztekowie składali Coatlicue ofiary z ludzi, uważając, że krew daje ziemi płodność, kapłani wyrywali serca żywcem oraz umieszczali w ziemi odrąbane głowy, ręce i serca, które bogini dołączała do swego naszyjnika. Niektórzy dopatrują się podobieństwa pod względem krwawych ofiar i płodności ziemi do indyjskiej Kali lub celtyckiej Cerridwen.

Zobacz też: Azteków mitologia, Wąż