Conchobar mac Nessa
Legendarny król Ulaidu (Ulsteru) z dynastii Milezjan występujący w irlandzkiej mitologii, syn Ness (córka króla Eochaida Sálbuide z Ulstera) oraz druida Cathbada lub króla Fachtna Fáthach z Ulaid oraz wuj bohatera Cu Chulainna. Według legendy Conchobar urodził się tego samego dnia, co Jezus Chrystus (ale nie w tym samym roku). W wyniku intrygi matki Ness, w której był zakochany Fergus mac Roich (Róich), Conchobar objął tron. Fergus pozwala Conchobarowi być królem przez rok. W tym czasie Ness przekupywała szlachtę, by popierali jej syna oraz doradzała synowi jak dobrze rządzić. Gdy minął rok, Fergus zażądał zwrotu władzy, jednak dostojnicy postanowili że Conchobar zastanie królem na stałe.
Conchobar mac Nessa będąc żonaty, zakochał się w ślicznej Deirdre (Derdriu), która odrzuca zaloty króla i uciekła z wojownikiem Noise i jego braćmi do Szkocji. Król nie dał za wygraną i wysyła do nich Fergusa mac Roich z gwarancją bezpiecznego powrotu do domu. Król nie dotrzumuje słowa i zabija mężczyzn (wraz z synem Fergusa- Fiachu) i poślubia Deirdre. Kobieta z rozpaczy popełnia samobójstwo skacząc z pędzącego rydwanu. Ekskról Fergus mac Roich, zbulwersowany śmiercią syna i zdradą jego honoru, przyłączył się do wrogów Ulaidu, co skutkuje rozpoczęciem długotrwałej wojny.
Conchobar zginął od magicznego pocisku (tzw. „kuli z mózgu”) wystrzelonej z procy przez Cet mac Mágacha, którą Conall zrobił z mózgu zabitego króla Leinsteru. Pocisk utkwił w mózgu króla Conchobara, tak że lekarze nie byli w stanie go usunąć i przekazali, że król będzie żył o ile będzie unikał energicznych ćwiczeń i podniecenia. Po kilku latach wiadomość o ukrzyżowaniu Chrystusa poruszyła króla, a odłamek sam wypada z jego głowy przyczyniając się do śmierci władcy. Wedłóg relacji krew z rany ochrzciła go jako chrześcijanina, a jego dusza poszła do nieba. Ta relacja o jego śmierci została powierzchownie schrystianizowana, pomimo silnego podobieństwo do skandynawskiego mitu walki Thora z Hrungnirem, mogących mieć wspólne pochodzenie tych epizodów lub zapożyczenie w czasie wpływów wikingów w Irlandii.
Zobacz też: Irlandzka mitologia, Tain Bo Cuailnge