Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Południowej Ameryki mitologia

Curupira

Mitologiczne stworzenie z wierzeń brazylijskich, które broniło zwierzęta i rośliny w puszczy amazońskiej. Curupira posiada włosy w kolorze jaskrawoczerwonym lub pomarańczowym, chociaż w niektórych regionach mowa o ognistych włosach. Stwór przypomina człowieka lub krasnoluda, ale jego stopy są odwrócone do tyłu. Często przedstawia się Curupira jadącego na pekari (gatunek dzikiej świni), przez co przypomina inne stworzenie z brazylijskiego folkloru, zwane Caipora.

Stworzenie wykorzystuje swoje nietypowe stopy do tworzenia śladów na ziemi, aby wprowadzić myśliwych i podróżnych w błąd. Ponadto Curupira tworzy iluzje oraz wydaje dźwięki niczym głośny gwizdek, aby doprowadzić swoją ofiarę do strachu lub szaleństwa. Stwór poluje na kłusowników i myśliwych, którzy zabierają więcej lasu niż potrzebują. Atakuje również ludzi, którzy polują na zwierzęta opiekujące się ich potomstwem. Dla osób, które żyją w zgodzie z naturą i używają jej dobrodziejstw w rozsądny sposób, Curupira może im pomóc, jeśli zgubią się w puszczy.

W zależności od regionu Brazylii istnieje wiele wersji podań dotyczących Curupiry, różnią się zarówno w kwestii wyglądu, jak i zachowania. W jednej wersji posiada moc wskrzeszania zwierząt za pomocą swojej włóczni, w innej przybiera postać dzikiego zwierzęcia np. jaguara, może też sprawić, że broń będzie bezużyteczna.

Imię wywodzi się od słowa “kuru’pir” z języka tupi i oznacza “pokryty pęcherzami”.

Curupira łączy w sobie wiele cech wróżek z wierzeń zachodnio-afrykańskich i europejskich, ale ma zabarwienie bardziej demoniczne i złośliwe. Z charakteru przypomina słowiańskiego Leszego.

W Brazylii 17 lipca uchodzi za Dzień Curupiry znany jako Dzień Ochrony Lasu.

Zobacz też: Leszy