Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Walijska mitologia

Cwn Annwn

Widmowe psy z innego świata (Annwn) w walijskiej mitologii, związane z Dzikim Łowem, którym przewodził Arawn, a później Gwynn ap Nudd. Cwn Annwn (wym. Kun Annun) były koloru białego z czerwonymi uszami, a ich nazwa oznacza “ogary z Annwn”. W Walii kojarzono je z migrującymi gęsiami, mogło to być spowodowane, że ich trąbienie w nocy przypomina szczekanie psów.

Chrześcijanie zaczęli nazywać te mityczne stworzenia „Psami Piekieł” i teoretyzowali, że w związku z tym należą one do Szatana. Jednak Annwn jest miejscem obfitości i wiecznej młodości, a nie miejscem kary jak chrześcijańska koncepcja piekła.

Cwn Annwn według przekazów miały polować w konkretne noce, tj. w wigilie świętego Jana, św. Marcina, św. Michała Archanioła, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Nowy Rok, św. Agnieszki, św. Dawida czy Wielki Piątek; czyli jesienią i zima. W folklorze pojawiło się przekonanie, że Arawn poluje tylko od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Z czasem Cwn Annwn zaczęli być uważani za eskorty dusz w ich podróży do zaświatów.

Psom czasami towarzyszy przerażająca wiedźma zwana Mallt-y-Nos czyli „Matylda Nocy”.

W podaniach pojawiają się pojawiają się psy, które prawdopodobnie mogą być Cŵn Annwn. Da Derga ma sforę dziewięciu białych psów gończych. Culhwch pojechał na dwór króla Artura w towarzystwie dwóch psów z „Innego Świata”.

Inne nazwy Cwn Annwfn to: Cwn Mamau (“ogary matek”), Ogary Gabriela (Gabriel Hounds), Ratchets, Yell Hounds.

Zobacz też: Annwn, Dzikie łowy, Gwynn ap Nudd, Pies