Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Irlandzka/Szkocka mitologia

Fir Bolg

Nazwa określająca grupę trzech plemion, którzy osiedlili się w Irlandii w wyniku wielu inwazji kolonizacyjnych. Fir Bolg (pisane również jako Firbolg i Fir Bholg) zostali opisani w Księdze Najazdów na Irlandię (Lebor Gabála Érenn), a także w cyklu ulsterskim. Określenie Fir Bolg jest zbiorczą nazwą obejmującą plemiona: Fir Bolgów, Galióin, Fir Domnann. Plemię wywodzi się od Nemeda (Muintir Nemid), wcześniejszej grupy, która opuściła Irlandię (zostali zdziesiątkowani zarazą oraz walkami z Fomorianami) i udała się do różnych części Europy. Grupa, która udała się do Grecji, została Fir Bolgami i wrócili do Irlandii. Podzielili wyspę na prowincje, a w późniejszym okresie zostali obaleni przez Tuatha Dé Danann.

Fir Bolg oznacza ludzi z workami. Człon fir (ludzie) został dodany w średniowieczu i poprzedzał nazwę rodu. Słowo bolg oznacza torbę, worek lub miech. W Księdze Najazdów, Fir Bolg byli zniewoleni przez Greków i zmuszeni do noszenia worków z ziemią lub gliną. Niektóre źródła łączą nazwę się Fir Bolg z plemieniem Belgów. Istnieją teorie, że byli wyznawcami boga Bolga.

Fir Bolg przybyli na Irlandią pod wodzą Dela w trzech turach i podzielili wyspę na pięć prowincji: Munster, Leinster, Ulster, Connacht i w centrum Uisnech. Gann zajmuje Północne Munster, Sengann Południowe Munster, Genann Connacht, Rudraige Ulster, a Slánga Leinster. Chociaż każdy był wodzem i każdy miał swój własny obszar i ludzi do rządzenia, zdecydowali, że potrzebują takiego, który będzie rządził niepodzielnie, więc wybrali Sláine mac Dela i został on pierwszym Wielkim Królem Irlandii.

Rządzili Irlandią 37 lat, po czym zostali pokonani przez Tuatha Dé Danann w bitwie pod Mag Tuired (Magh Tuireadh) i osiedlili się na obrzeżach Irlandii i w Szkocji. Ostatni Wielkim Królem jest Eochaid mac Eirc. Podczas bitwy o Mag Tuired, Sreng, mistrz Fir Bolg, wyzywa Nuadę na pojedynek. Jednym zamachem miecza Sreng odcina prawą rękę Nuady. Jednak Fir Bolg zostają pokonani, a ich król, Eochaid, zostaje zabity przez Morrígan. Sreng ratuje ich jednak przed całkowitym zniszczeniem. Według niektórych tekstów, Fir Bolg uciekają z Irlandii. Według innych, Tuath Dé Danann oferują im jedną czwartą Irlandii jako swoją własność, a oni wybierają Connaught. W przeciwieństwie do Tuatha Dé Danann, Fir Bolgowie byli przede wszystkim ludźmi oręża, obca im była magia, czy poezja.

Zobacz też: Irlandzka mitologia