Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Indyjska mitologia

Garuda

Legendarny człowiek-ptak w hinduizmie uważany za wierzchowca boga Wisznu. Garuda jest uważany za król ptaków, a jego szybkość sprawiała, że pojawiał się w dowolnym miejscu. Przedstawiany jest jako ptak o purpurowych skrzydłach, szponami orła, ciałem złotego człowieka, z białą głową, jak u orła czy sępa. W mitologii Garuda jest bratem Aruny – woźnica Surji (boga Słońca). Zarówno Aruna, jak i Garuda rozwinęli się z jajka. Garudę utożsamiano z pawiem o długim ogonie, podobno podczas narodzin blaskiem, że utożsamiano go za wcielenie boga ognia Agniego. Boski ptak uchodził za wroga węży, a zwłaszcza nag. W Mahabharacie planującym zabić i zjeść węża Sumukha, gdzie interweniuje Indra.

Według podań Garuda ukradł grom Indry i bóg został zmuszony walczyć o swoją własność. Wznoszący się w niebo Garuda ucieleśnia ludzką duszę i intelekt.

W zależności od regionów inne imiona to: Garula, Garutman, Tarkshy, Vynatey, Galon lub Nan Belu w języku birmańskim i Karura w języku japońskim. Garuda jest częścią insygniów państwowych w Indiach, Tajlandii i Indonezji.

Zobacz też: Ananta, Feniks, Indyjska mitologia, Wisznu