Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Brytyjska mitologia

Grendel

Potwór lub gigant z anglosaskiego poematu Beowulf, który nękał królestwo rządzone przez króla Hrothgara. Grendel uchodzi za potomka Kaina i jest opisywany jako stworzenie ciemności, przeklęte przez Boga i pozbawione szczęścia. Przedstawiany jako niszczyciel i pożeracz rodzaju ludzkiego. W wierszu nie ma dokładnego opisu wyglądu stworzenia, poruszał się na dwóch nogach więc mogło być zarówno humanoidalną postacią, jak i dwunożnym smokiem.

W poecie Grendel atakował każdej nocy dwór Heorot, gdy dobiegały się z niego dźwięki. Po przybyciu Beowulfa urządzono uroczystość by zwabić stwora. Gdy ten się zjawił pożera jednego z mężczyzn w sali, po czym atakuje Beowulfa, który nie używa ani broni, ani zbroi. W końcu Beowulf odrywa rękę Grendela, śmiertelnie raniąc stworzenie. Grendel ucieka, ale umiera w swoim bagnie. Beowulf odcina głowę Grendela, którą zatrzymuje jako trofeum.

Wielu naukowców (filologów) rozprawia nad etymologią i wyglądem Grendela, które zapoczątkował w 1936 esej J.R.R. Tolkiena. Autor napisał również swój własny przekład Beowulfa.

Zobacz też: Beowulf, Smok