Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Chińska mitologia

Leigong

W mitologii chińskiej oraz taoizmie bóg gromów oraz ojciec Fuxi. Leigong lub Leishen przedstawiano jako stworzenie o głowie małpy z dziobem orła, które posiadało pazury oraz skrzydłami nietoperza. Niektórzy uważali go za czarnego demona z przepaskę biodrową. Leigong nosi bęben i młotek, aby wywołać grzmot oraz dłuto do ukarania złoczyńców. Według taoizmu zgodnie z wolą niebios Leishen karał śmiertelników za zbrodnie, a także złe duchy, które krzywdzą ludzi.

LeiGong uradził się jako śmiertelnik, gdzie na ziemi spotkał niebiańskie brzoskwiniowe drzewo. Po zjedzeniu owoca, zmienił się w swoją boską formę. Moc jaką posiadał Leigong był grom więc posiadał on innych asystentów zdolnych do wytwarzania innych rodzajów zjawisk niebieskich:

  • Dianmu nazywana też Leizi była boginią błyskawicy oraz żoną Leigonga
  • Yun Tong, który podnosi chmury
  • Yu Shi powodujący ulewy
  • Fengbo przekształcony w Feng Po Po wytwarzający wiatry w rodzaju torby

Według legend ludu Yao z regionu Guangxi podobno Leigong został złapany oraz uwięziony przez człowieka, któremu nagły deszcz przerwał pracę przy naprawie dachu. Zwodząc następnie dzieci owego człowieka Leishen zdołał uciec i jako zemstę sprowadził na ziemię potop.

Zobacz też: Chińska mitologia, Piorun