Lemminkäinen
Uzdrowiciel z fińskiej mitologii, syn Lempi („miłości”) oraz jeden z bohaterów Kalewali. Lemminkäinen (Lemminki) jest zazwyczaj przedstawiany jako młody i przystojny wojownik, z falującymi rudymi włosami. Uważano go za najlepszego pieśniarza po Väinämöinenie. Lemminki jest uchodził za lekkoducha oraz zawadiakę.
Lemminkäinen udał się do Pohjoli, aby zdobyć żonę. Wtargnął do pałacu Louhi po zmroku i wygnał z niego wszystkich mężczyzn poza ślepym pasterzem Märkhättu, którego zrobiło mu się szkoda. Poprosił Louhi o rękę jej córki, ta zleciła mu trzy zadania:
- złapanie łososia z Hiisi
- złapanie hiiskiego konia ziejącego ogniem
- zabicie czarnego łabędzie na podziemnej rzece krainy Tuonel
Nad rzeką pasterz Märkhättu zabija Lemminkäinena, a jego ciało porąbał na pięć kawałków. Podobnie Set poćwiartował ciało Ozyrysa. Matka Lemminkäinena, Kyllikki, udała się do zaświatów, aby poskładać ciało syna (analogia do Izydy). Następnie błaga pszczołę, by przyniosła jej trochę miodu z nieba, miodem smaruje ciało syna i przywraca go do życia. Ostatecznie córkę Louhi poślubił Ilmarinen.
Lemminkäinen i skandynawski Baldur posiadają wspólne cechy w swoich mitach, np.:
- obaj zostali zabici przez ślepca
- poznali ślepca na uczcie bogów lub bohaterów
- obaj ostatecznie są przywracani do życia
Oryginalny, mitologiczny Lemminkäinen jest postacią szamańską. W Kalewali został zmieszany z kilku oddzielnych bohaterów poezji ustnej, do których przynależeli: Kaukomieli, Saarelainen i Kaukamoinen (Kauko).
Zobacz też: Kalewala