Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Grecka mitologia

Lew nemejski

Olbrzymi lew z greckiej mitologii, który żył w Nemei. Lew nemejski był odporny na broń śmiertelników, ponieważ jego złote futro było odporne na ataki. Jego pazury były ostrzejsze niż broń śmiertelników i mogły przeciąć każdą zbroję. Lew z Nemei został zgładzony przez Heraklesa.

Istnieje wiele wersji dotyczących pochodzenia lwa nemejskiego, w najbardziej znanej był synem Echidny, którą zgwałcił jej syn Ortros. W innych był synem Ortrosa i Chimery. W niektórych wersjach lew nemejski był potomkiem Tyfona. Czasami inne określenie lwa to lew kleonajski.

Pierwszą z dwunastu prac, które Herakles miał wykonać dla króla Myken, Eurysteusza, było zgładzenie lwa nemejskiego. Po odnalezieniu lwa z Nemei, Herakles strzelił do niego z łuku, lecz strzała odbiła się od stwora. Bohater próbował też walki zwykłą bronią, lecz ta na niewiele się zdała. Lew nemejski udał się do swej jaskini, która posiadała dwa wejścia. Herakles zablokował jedno z nich, a następnie wszedł do drugiego. Ostatecznie udusił lwa gołymi rękami. Za namową Ateny użył jednego z pazurów lwa do skórowania. Herakles nosił płaszcz z lwa nemejskiego po jego zabiciu jako zbroi.

Zobacz też: Herakles, Ortros