Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Walijska mitologia

Llew Llaw Gyffes

Bohater walijskiej mitologii, syn Arianrhod oraz brat Dylana. Dzieje tego pogańskiego boga Walii zostały opisane w „Cztery gałęzie” Mabinogi (Mabinogion) (opowieści o Math fab Mathonwy), które przedstawiają jego dziwne narodziny jako kropelka, (nietypowe małżeństwo,) jeszcze bardziej niezwykłą śmierć oraz odrodzenie i wstąpienie na tron Gwynedd. Llew Llaw Gyffes, a właściwie Lleu Llaw Gyffes jest wojownikiem i magiem, niezmiennie związanym z wujem Gwydionem (brat Arianrhod). Jego matka Arianrhod rzuciła na Llew’a trzy klątwy zwane geasa:

  • tylko ona będzie mogła nadać mu imię
  • tylko od niej może otrzymać broń
  • nie będzie miał ludzkiej żony

Podczas magicznego testu na dziewictwo Arianrhod (wykonywanego przez Math) rodzi się Dylan, zawstydzona Arianrhod wybiega z pomieszczenia, lecz po drodze wychodzi z niej małe krople. Gwydion zamyka tę kropelkę w skrzyni. Z kropelki wyrósł drugi chłopiec, którym opiekował się i wychowywał Gwydion. Gdy po latach Gwydion przedstawia chłopca matce, lecz ta przypomniała sobie o utracie dziewictwa i w złości rzuca na chłopca wspomniane geasa, które z pomocą Gwydiona są przełamane. Imię Llew Llaw Gyffes otrzymuje kiedy celnie rzuca kamieniem, a Arianrhod określa go jako “Lwa ze zręczną ręką” (“jasny lew o pewnej ręce”). Choć tak naprawdę otrzymuje imię Lleu Llaw Gyffes czyli “Jasnowłosy z umiejętną ręką”. Później Gwydion użył podstępu, na skutek którego matka uzbroiła chłopca. Aby przeciwdziałać klątwie Arianrhod, Math i Gwydion stworzyli kobietę z trzech rodzajów kwiatów (dębu, żarnowca i wiązówki), którą nazwali Blodeuwedd (Blodeuedd). Blodeuwedd okazała się niewierna i ujawnia sekret śmierci Llew’a, którego nie można było zabić ani w dzień, ani w nocy, ani w budynku, ani na wolnym powietrzu, ani gdy jechał konno ani gdy szedł, ani odzianego ani nagiego, ani przy użyciu jakiejkolwiek broni zrobionej zgodnie z prawem. Llew Llaw Gyffes mógł być zabić tylko o zmierzchu, owiniętego w sieć, z jedną nogą postawioną na kotle a drugą na kozie, przy użyciu broni (włóczni) wykutej w godzinach, w których nie wolno było jej kuć. Blodeuwedd doprowadziła do śmierci Llew’a (Lleu’a) za co została zamieniona w sowę. Llew stał się orłem, lecz Gwydion zamienił go znów w człowieka, który obejmuje tron Gwynedd.

Llew (Lleu) może wywodzić się irlandzkiego boga słońca Luga (Lugh’a) lub galijskiego Lugusa. Częste mylenie Llew (Lleu) z Lludem czy LLyrem wskazuje na fakt, iż starsze opowieści przejmowane oraz modyfikowane przez ludy, które przybywały do Brytanii.

Zobacz też: Arianrod, Blodeuwedd, Lug, Mabinogion