Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Fińska mitologia

Louhi

Czarownica oraz władczyni Pohjoli (północna kraina) z fińskiej mitologii. Louhi jest opisywana jako potężna, ale wredna i zła królowa, ze zdolnością zmiany kształtu i tkania potężnych zaklęć. Według podań posiadała władzę nad ciemnością i zimą, zmieniała pogodę oraz ruchy słońca i księżyca, leczyła oraz rodziła dziwne stworzenia. Louhi posiada wiele pięknych córek, które Ilmarinen, Lemminkäinen i inni bohaterowie próbują zdobyć w różnych legendach. Louhi stawia im trudne lub niemożliwe do wykonania zadania, aby zdobyć nagrodę, która prowadzi do wykucia Sampo. W jednej z legend obiecała rękę swojej córki Väinämöinenowi, jeśli ten wykuje jej czarodziejski młynek Sampo. W efekcie córkę dostał Ilmarinen – wieczny kowal. Jej głównym przeciwnikiem jest Väinämöinen i jego grupy w walce o magicznego artefaktu Sampo w Kalewali. W niektórych opowieściach Louhi rodzi trzech synów: Ruho / Rujo (zwłoki), Rampa (kaleki) i Perisokea (niewidomy od urodzenia).

Inne imiona to Loviatar, Loveatar, Lovetar, Lovehetar, Louhetar, Louhiatar. Elias Lönnrot podczas tworzenie Kalewali uczynił Loviatar i Louhi dwoma różnymi postaciami. Jednak w starych wierszach ludowych nazwy są często używane zamiennie. Niektóre przekazy określają Louhi jako matkę dziewięciu chorób.

Pohjola uważana jest za podziemny świat (świat umarłych), a ponieważ Louhi jest władcą Pohjoli, jej pierwotną rolą mogła być królowa podziemi. Koncepcja bogatej i potężnej czarownicy, która może zmienić się w ptaka oraz zamieszkuje na dalekiej północy występuje również w nordyckiej tradycji.

Zobacz też: Kalewala