Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Oceanii mitologia

Ludzie Jaszczurki

Watikutjara (czyli “ludzie jaszczurki”) to para istot będącymi przodkami wielu ludów australijskich. Byli przedstawiana dwoma totemami:

  • Kurukadi – iguana
  • Mumby – czarna iguana

Wśród ludów zachodniej Australii (Mandżindża) istnieje przekonanie, że ludzie jaszczurki przybyli z gór podczas Czasu Snu i stworzyli obrzędowe instrumenty. Dowodem na to są czarne miejsca na Drodze Mlecznej, które są tymi instrumentami umieszczonymi na niebie. Wśród innych pojawia się przekonanie, że przekazali ludziom sposób na kontaktowanie się z przodkami. Ludzie jaszczurki sprowadzili śmierć na ludzi gdy pierwszy księżycowy człowiek Kulu próbował zgwałcić pierwsze kobiety. Jednak kobiety zabiły go magicznym bumerangiem. Kobiety uciekły na niebo zmieniając się w gwiazdozbiór Plejad.

Według niektórych podań para obudziła się, tworząc skały, rośliny i zwierzęta. Historia zakłada, że ​​istnieli już ludzie, ponieważ znaleźli ducha księżyca Kidilli goniąc grupę kobiet. Zabili Kidilli, który stał się księżycem, kobiety stały się Plejadami, a Watikutjara stały się gwiazdozbiorem bliźniąt.

Zobacz też: Aborygeni