Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Bez kategorii

Maitreja

Budda, który przybędzie w dniu końca świata, następca Buddy Siakjamuniego oraz ostatni z pięciu bodhisattwów, który obecnie przebywa w niebiosach Tuszita w Wewnętrznej Świątyni Pałacu Siedmiu Klejnotów. Maitreja w Tuszita znajduje się w stanie zapomnienia, a trafił tam po pięciuset pięćdziesięciu wcieleniach boskich, ludzkich i zwierzęcych jako Gautama Budda. W Tuszicie spędzi pięć tysięcy lat po czym powróci by szerzyć sprawiedliwość gdy wyschną oceany oraz góry staną się równinami, zaś na ziemi będzie jedno królestwo, w którym będzie rządził sprawiedliwie król Szankha.

Maitreja przedstawiany jest jako siedzący budda na wysokim tronie, a nie w pozycji lotosu. Posągi z nim znajdowane są na terenach od Pakistanu po Jawę i w zależności od regionu posiadał różne nazwy:

  • w Japonii – Miroku
  • w Chinach – Mila-Fu
  • w Mandżurii – Maidari
  • w Tybecie – Maitri

Buddyści komunikują się z Maitreją z prosząc o radę dotyczącą ich nadchodzących czynów. Wielu uważa, że nadal żyje oraz przejmuje się losami ludzkości. Według niektórych jest autorem “Pięciu tekstów” czyli ważnego zbioru nauk buddyjskich, napisanych za pośrednictwem Asangi.

Zobacz też: Buddyzm, Mitra