Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Judeochrześcijańska mitologia

Metuszelach

Postać biblijna, syn Henocha, ojciec Lamecha i dziad Noego. Metuszelach (Matuzalem) pojawia się w Księdze Rodzaju (Rdz 5,21-27) jako najstarszy człowiek, który żył 969 lat. W wieku 187 lat (Rdz 5,25) Metuszelachowi urodził się syn Lamech (Lamek). Również dziadek Matuzalema (ojciec Henocha) żył również długo, bo 962 lat; pozostali potomkowie Adama (930 lat) zazwyczaj żyli ok. 900 lat. Gdy ludzkość stała się zła, Pan stwierdził, że ludzie nie będą żyć tak długo i odtąd ich żywot miał nie przekraczać 120 lat.

Gdyby przyjąć, że lata Metuszelacha nie były latami księżycowymi lecz miesiącami księżycowymi to Matuzalem żyłby ok. 78 lat. Oznaczałoby to, że spłodził Lamecha w wieku 15 lat. Dzieląc jednak 969 lat na 12 miesięcy otrzymalibyśmy wiek 80 lat i 9 miesięcy. Obecne badania naukowe ustalają górną granicę wieku ludzkiego na ok. 130 lat, co dla niektórych stanowi potwierdzenie z Biblią, a co za tym idzie prawdziwego wieku Matuzalema.

Długowieczność Matuzalema stała się przysłowiowa m.in. w wyrażeniach matuzalowy/matuzalemowy wiek czy matuzalowe/matuzalemowe lata.

Zobacz też: Biblia