Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Nordycka mitologia

Mjollnir

Magiczny młot w mitologii nordyckiej będący atrybutem boga Thora. Mjollnir był wykonany z żelaza, a jego wadą była zbyt krótka rękojmia. Jego nazwa oznacza błyskawicę. Był bronią służącą do obrony przed olbrzymami. Mjollnira można było używać tylko z żelaznymi rękawicami. Edda opisuje broń Thora, którą mógł uderzać tak mocno jak tylko chciał, a rzucony nigdy nie chybiał celu i zawsze wracał do swojego właściciela. Mógł również stawać się tak mały, że można go było w razie potrzeby łatwo schować w kieszeni. Wierzono również, że przy uderzeniu broń wyzwalała piorun. Młot został stworzony przez karły Sindriego (lub Eitriego) i Brokka. W Eddach Mjollnir jest jedną z trzech cennych rzeczy Thora, obok pasa i żelaznych rękawic. Po śmierci Thora (który zginie w Ragnaroku) młot odziedziczą jego synowie: Modi (Śmiały) i Magni (Silny).

Mit o powstaniu Mjollnira opisuje jak Loki zakłada się o głowę z Sindrim (lub Eitrim) i Brokkrem o to, że nie zdołają stworzyć piękniejszych przedmiotów niż synowie Ivaldiego. Bracia stworzyli:

  • Gullinbursti – złotego dzika Freyra
  • Draupnir – cudowny pierścień Odyna, który codziennie powiela się dziewięciokrotnie
  • Mjollnir – młot Thora

Loki podczas tworzenia przeszkadzał, zmieniając się w muchę i kąsając Eitriego, by ten przestał dmuchać. Gdy powstawał Mjollnir Loki ugryzł Eitriego, że aż zaczął krwawić, przestając dmuchać. Przez to młot miał za krótką rączkę i był przez to jednoręczny, jednak nadal doskonały. Młot był bardzo ciężki i silny, a jego uderzenie wyzwalało pioruny. Lokiemu udało się jednak uniknąć zapłaty, twierdząc, że karły musiałyby przeciąć jego szyję żeby odebrać głowę, która nie była przedmiotem zakładu.

Istnieje mit, że mjollnir został skradziony przez olbrzyma Thryma, który za jego zwrot żądał ręki bogini Freji. Młot zostaje odzyskany przez Thora przebranego za boginię (w sukni ślubnej), po czym zabija Thryma.

Mjollnir jest używany w logach, symbolach czy godłach najczęściej na terenach Skandynawii. W komiksach młot został stworzony za pomocą technologii asgardzkiej z serca umierającej gwiazdy i był wykonany z metalu Uru. A tylko godna osoba mógła go podnieść m.in. Thor, Odyn, Beta Ray Bill, Vision. Mjollnir był nazywany również: Mjölnir, Mjöllnir, Mjǫlnir, Mjolnir, Mjölner, Mjølner, Mjølnir lub Mjølne.

Zobacz też: Młot, Thor