Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Chińska mitologia

Nezha

Bóstwo ochronne z chińskich mitów ludowych, nazywany „Trzecim Księciem Lotosu”. Nezha (Nézhā) to młody bóg mający wiele przygód, w których walczy ze smokami, wężami i innymi potworami. Podczas starć z przeciwnikami często używa podstępów. W powieści Wu Cheng’ena pt. Wędrówka na Zachód Nezha był generałem, który walczył z Małpim Królem, Sun Wukongiem, gdy ten zbuntował się przeciwko Nefrytowemu Cesarzowi. Później zostali przyjaciółmi. W powieści pomaga też pokonać potężne demony. Często przedstawia się go stojącego na ognistej obręczy.

W niektórych podaniach Nezha urodził się podczas panowania dynastii Shang w fortecy na przełęczy Chentang. Ojcem Nezhy był dowódcą wojskowym imieniem Li Jing, a matką Lady Yin. Matka Nezhy była w ciąży z nim przez trzy lata i sześć miesięcy, po czym urodziła kulę mięsa. Li Jing pomyślał, że jego żona urodziła demona i zaatakowała bryłę mieczem. Bryła pękła, a z niej wyskoczył Nezha jako chłopiec, zamiast niemowlęcia, który potrafił mówić i chodzić. Później został przyjęty jako uczeń przez nieśmiertelnego Taiyi Zhenren.

Pewnego dnia mieszkańcy przełęczy Chentang poprosili o deszcz i poświęcili dużo jedzenia królowi smoków z Morza Wschodniego, Ao Guangowi. Król odrzucił jedzenie, chcąc jeść dziewczęta i chłopców. Wysłał Ye Sha, aby złapał dla niego dziewczynę i chłopca. Nezha i dwoje innych dzieci bawiły się nad morzem, kiedy pojawił się Ye Sha i schwytał jednego z przyjaciół Nezhy. Następnie młode bóstwo walczył z nim i poważnie go zranił. Król Smoków wysłał Ao Binga, swojego trzeciego syna, którego Nezha zabił w walce. Ao Guang wezwał swoich braci by skonfrontować się z Nezha i jego rodziną. Zagroził, że zaleje przełęcz Chentang i zgłosi występek Nefrytowemu Cesarzowi. Aby ocalić swoją rodzinę i lud, Nezha sam popełnił samobójstwo, krojąc własne ciało i rozcinając kości, „zwracając” je rodzicom w zamian za dług narodzin.
Po tym, jak Nezha popełnił samobójstwo, kazał zwrócić swoje ciało rodzicom. Pojawił się we śnie swojej matki prosząc, aby zbudowała dla niego świątynię, by jego dusza miała miejsce do odpoczynku.
Matka potajemnie zbudowała świątynię dla Nezhy, która później rozkwitła. Świątynia ta stała się bardzo znana i rozrosła się ogromnie, ponieważ Nezha zapewniała cudowne uzdrowienia chorym i kalekim. Jednak Li Jing wkrótce dowiedział się o tej świątyni i spalił ją.
Nezha został przywrócony do życia przez swojego nauczyciela, Taiyi Zhenrena, który użył korzeni lotosu do zbudowania ludzkiego ciała dla duszy i dał mu dwie nowe bronie: Koła Ognia Wiatru i Włócznię Ognistą.

Tradycja buddyjska przedstawia go jako syna Wajśrawany co może wyjaśniać dlaczego Li Jing później został „dzierżącym pagodę niebiańskim królem”.

Zobacz też: Anansi,