Pszczoła
Niezależnie od rejonu, wierzenia czy kultury, pszczoła zawsze cieszyła się dobrą opinią ze względu na pracowitość, czystość, niewinność, przedsiębiorczość, oszczędność, odwagę czy nieśmiertelność. Zresztą chrześcijaństwo, które zazwyczaj jest negatywnie nastawione do świata przyrody uznało pszczoły za zwierzęta pożyteczne i podziwiano ich zapał do pracy (ul stał się symbolem Kościoła, a pszczoły porównywano z duszami wędrującymi do nieba).
Pszczoła znajdowała się w godle faraona Dolnego Egiptu, a w mitologii egipskiej reprezentują łzy boga słońca Ra, które jak spadły na ziemie przeistaczały się w pszczoły. W Indiach natomiast ów owad reprezentuje Wisznu i Krisznę. Demeter (grecka bogini urodzaju) uchodziła za „czystą Matkę Pszczołę” (bogini matka – „Królowa Pszczół”). Pszczoła była także powiązana z boginiami Kybele i Dianą, a ponieważ owady te są obdarzone muzykalnością wierzono że to „ptaki muz”.
W greckiej mitologii znajduje się też przekaz, w którym śmiertelnik Anchizes spał z Afrodytą, a pszczół śmiertelnie go pożądliły. Pszczoły w tym aspekcie symbolizują dziewictwo, a Afrodyta była niezamężna. Wytwarzany przez pszczoły miód był przez ludzi uważany za pokarm bogów i był im składany w darach (jako boski nektar).
„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.” Albert Einstein