Św. Jerzy (zm. 303 n.e.)
Święty oraz męczennik uważany za pogromcę smoków, urodzony w III wieku w Kapadocji. Jerzy po uzyskaniu pełnoletności wstąpił do armii rzymskiej, w której jego pozycja stale wzrastała. Po nałożeniu edyktu przez Dioklecjana wprowadzającego surową politykę antychrześcijańską, Jerzy został zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach, pomimo że sam był chrześcijaninem. Dioklecjan nakazał torturować go i zabić za krytykowanie i podważanie wprowadzonej decyzji. Św. Jerzy został zabity przez ścięcie pod murami miejskimi Nikomedii w Azji Mniejszej 23 kwietnia 303 roku, a jego ciało zostało pochowane w Lyddi. Według innych przekazów był torturowany w Palestynie, gdzie łamano go kołem, zakładano mu rozgrzane metalowe „buty” i pogrzebano w wapnie.
Święty Jerzy jest patronem wielu krajów, m.in. Anglii, Gruzji, Portugalii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Litwy, Rosji, Bośni, Serbii, Czarnogóry i Etiopii. Jest również patronem wielu miast i regionów, np.: Aragonii, Reffary, Neapolu, Katalonii oraz Uzdrowiska w Lądku Zdroju. Św. Jerzy jest patronem skautów i harcerzy, a środowiska harcerskie 23 kwietnia obchodzą Dzień św. Jerzego jako patrona całego światowego skautingu.
W Anglii zgodnie z dekretem Rady Oksfordu z 1222 jego święto jest świętem narodowym. Święty ukazał się królowi Ryszardowi Lwie Serce, który po powrocie z wypraw krzyżowych odnowił grobowiec świętego w Lyddzie. Święty Jerzy stał się oficjalnie patronem Anglii w 1349 roku, a status ten potwierdzono w 1415 roku po zwycięstwie Henryka V pod Agincourt nad wojskami francuskimi.
Legenda o świętym Jerzym opowiada o jego potyczce ze smokiem i przybyłą do Europy podczas krucjat. W legendzie smok posiadał swoje leże źródle, którego woda zaopatrywała miasto uzależnione od tego źródła. Aby nabrać wodę mieszkańcy każdego dnia oferowali smokowi owcę, gdy jej nie mieli musieli oddać jedną dziewczynę wybieraną przez losowanie. Pewnego razu losowanie wskazało księżniczkę. Gdy księżniczka miała zostać złożenia w ofierze pojawił się święty Jerzy, który pokonał bestię i uratował księżniczkę. Wdzięczne miasto nawróciło się na wiarę chrześcijańską.
Zobacz też: Smok