Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Grecka mitologia

Tartar

W mitologii greckiej jest zarówno pierwotną siłą i bóstwem, jak i najmroczniejsza częścią w podziemnym świecie, w której przebywały dusze skazanych na wieczne cierpienie. W starożytnych źródłach ortodoksyjnych i w szkołach misteryjnych Tartar (Tartarus) jest nieskończoną pierwszą istotą, z której rodzi się Światłość i Kosmos. Tartarus należy do grupy Protogenoi, jest jednym z pierwszych bogów, bratem Gai i Uranosa, który tak jak oni wyłonił się z Chaosu. Ojciec Tyfona i Echidny. Ten prabóg i władca podziemnego Królestwa Tartaru uchodził za najbardziej szpetnego ze wszystkich bogów i uwielbiał torturować Cyklopów i Sturękich. Gdy Zeus obalił Kronosa, Tartar został skazany na wygnanie, a jego miejsce zajął Hades. Tartarus (Tartaros) personifikował otchłanie podziemi.

Królestwo Tartar

Głęboka otchłań, która służyła jako loch udręki i cierpienia dla niegodziwych oraz jako więzienie dla Tytanów. Początkowo Tartar był używany tylko w celu ograniczenia niebezpieczeństw dla bogów Olimpu. W późniejszych mitologiach Tartarus stał się miejscem, w którym kara pasuje do zbrodni. Wszyscy, którzy narazili się bogom, byli strącani do Tartaru, gdzie cierpieli najczęściej wieczne męki. Katami były Erynie – obłąkane z okrucieństwa demony, niemające miłosierdzia. W Tartarze znaleźli się między innymi:

  • Uranos – bóg utożsamiany z Niebem; pozbawiony władzy przez syna – Kronosa
  • Syzyf – za nadużywanie gościnności, a później oszukiwanie bogów
  • Tantal – zabił syna i podał jego mięso na uczcie dla bogów lub kradzież złotego psa
  • Iksjon (Ixion) – cierpiał męki, będąc przytwierdzonym do wiecznie obracającego się, płonącego koła, co było karą za to, że zapałał namiętnością do Hery (żony Zeusa)
  • Danaidy – zabiły swoich mężów w czasie nocy poślubnej
  • Kronos ze swymi braćmi tytanami – przegrali walkę z bogami olimpijskimi (tytanomachia) o władzę nad światem; zostali zakuci w miejsce hekatonchejrów
  • gigantyczny Tityos – próbował zgwałcić Leto
  • król Salmoneus – podawał się za Zeusa

W mitologii rzymskiej Tartar jest miejscem, do którego wysyłani są grzesznicy, otoczone płonącą rzeką Phlegethon i potrójnymi ścianami, aby zapobiec ucieczce grzeszników.

Zobacz też: Agharti, Hades, Grecka mitologia, Podziemny świat