Trzy
Liczba doskonała, mistyczna, mitologiczna oraz święta, która posiada wiele powiązań. Trójka reprezentuje Boga, bóstwo, świętość, trójcę, harmonię, porządek, ład, siłę, medytację, szczęście, świadomość. Liczba ta jest syntezą jedynki i dwójki (rodzice i dziecko), przedstawia różne aspekty życia (duchowe, fizyczne i umysłowe). Trzy (3) jest m.in. symbolem:
- początku, środka i końca
- przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
- narodzin, żywotu i śmierci
- młodość, dojrzałość i starość
- nowiu, pełni oraz zmierzchu Księżyca
- ojca, matki i dziecka
W wielu wyznaniach pojawia się liczba trzy, np.
- w chrześcijaństwie jest Święta Trójca,
- w taoizmie jest Wielka Triada (niebo, człowiek i ziemia)
- w hinduizmie występuje trimurti (Brahma, Siwa, Wisznu)
W religii chrześcijańskiej Bóg występuje w trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. Trzech Króli (Mędrców, Magów) przyniosło trzy dary Jezusowi Chrystusowy. Chrystus był trzy razy kuszony na pustyni, a Piotr wyparł się go trzykrotnie. Jezus zmartwychwstał trzeciego dnia oraz objawił się apostołom trzy razy. Hermes Trismegistos uchodził za trzykroć wielkiego. Trzecie Oko uchodzi za duchowy środek człowieka. W mitycznym świecie istniały trzy:
Na sądzie podziemnym zasiadało trzech sędziów. Grecki bóg mórz Posejdon posiadał trójząb, natomiast irlandzka bogini wojny Badb przedstawiano potrójnym aspekcie. Trzy boginie (triumwirat) reprezentowały Irlandię: Eriu, Fódla i Banbha. W wielu podaniach pojawiają się trzy życzenia bądź przepowiednie, które wypowiadają zazwyczaj trzy wróżki lub wiedźmy. Pośród baśni pojawiają się trzy małe świnki, natomiast Kopciuszek zraz z dwoma siostrami są archetypową triadą (jedna dobra, dwie złe). Boska komedia Dantego Alighieri jest podzielona na trzy części: Raj, Czyściec i Piekło. Każda z części złożona jest z 33 pieśni. Królestwa natomiast dzielą się następująco: Raj na 9 (3*3) nieb, Czyściec na 9 pięter, Piekło na 9 okręgów.
Adam Mickiewicz w Dziadach cz. III w Widzeniu Księdza Piotra opisuje przyszłego zbawiciela narodu:
„Mąż straszny – ma trzy oblicza,
On ma trzy czoła
Jak baldakim rozpięta księga tajemnicza
Nad jego głową, osłania lice.
Podnóżem jego są trzy stolice
Trzy końce świata drżą, gdy on woła
(…)
Na trzech stoi koronach, a sam bez korony”
Jeden zrodziło dwa, dwa zrodziło trzy, trzy dało początek wszystkim liczbom.