Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Nordycka mitologia

Tyrfing

W mitologii nordyckiej magiczny miecz, który został opisany w Eddzie poetyckiej. Tyrfing (Tirfing lub Tyrving) został wykonany przez krasnoludów Dvalina i Durina, a jego wyjątkowość miecza polegała na tym, że zabijał kogoś za każdym jego dobyciem.

Svafrlami (król Gardariki i wnuk Odyna) schwytał krasnoludy Dvalinna i Durinna. Następnie zmusił ich do wykonania miecza, który nie chybia celu i jest w stanie przeciąć kamień młyński. Krasnoludy wykonały miecz Tyrfing ze złotą rękojeścią, który świeciły i błyszczały niczym ogień. Miecz nigdy nie chybiłby żadnego uderzenia, nigdy nie rdzewiał oraz przecinał kamień i żelazo równie łatwo jak ubrania. Twórcy miecza rzucili na niego przekleństwo, za każdym razem, kiedy broń została dobyta, zabijała kogoś. Klątwa stała się przyczyną trzech wielkich tragedii, a urok w końcu miał też zabić Svafrlamiego.

Svafrlami został zabity przez berserka Arngrima (Angrim), który zabrał jego miecz. Po Arngrimie nosił go Angantyr i jego jedenastu braci. Wszyscy zostali zabici w Samsø przez mistrza Hjalmara i Orvara-Odda. Hjalmar jednak został zraniony przez Tyrfinga (pierwsza tragedia), ma tylko czas, aby zaśpiewać swoją pieśń śmierci, zanim umrze, i prosi Orvara-Odda, aby przyniósł jego ciało ukochanej Ingeborg.

Hervor, córka Angantyra, została wychowana jako niewolnica i była nieświadoma swojego pochodzenia. Dowiedziawszy się go, uzbroiła siebie jako tarczowniczka i udała się do Munarvoe w Samsø próbując odzyskać broń ojca. Odnajduje Tyrfing i wychodzi za mąż za Hofunda (Höfund), syna króla Gudmunda. Mieli dwóch synów: Heidreka i Angantyra (drugiego). Hervor potajemnie dał Heidrekowi miecz Tyrfing. Podczas gdy Angantyr i Heidrek spacerowali, Heidrek pokazał Angantyrowi miecz. Dobył go, klątwa krasnoludy nałożona na miecz, sprawiła, że Heidrek zabił brata Angantyr. To był drugi z trzech złych czynów Tyrfinga.

Heidrek został królem Gotów. Podczas wędrówek Heidrek obozował w górach. Towarzyszyło mu ośmiu konnych niewolników , którzy ostatecznie weszli do jego namiotu i zabili go we śnie, był to trzeci i ostatni ze złych czynów Tyrfinga. Syn Heidreka, również zwany Angantyr (trzeci), złapał i zabił niewolników oraz odzyskał magiczny miecz, ostatecznie spełniając klątwę krasnoludów.

Angantyr, syn Heidreka, został kolejnym królem Gotów, ale jego przyrodni brat Hlod, który był w połowie Hunem, chciał połowy królestwa. Angantýr odmówił, nazwano Hloda bękartem, a jego matkę niewolnicą. Hlod i 343 200 konnych Hunów zaatakowało Gotów. Hunowie znacznie przewyższali liczebnie Gotów. W bitwie, która się odbyła, zwyciężyły jednak wojska Angantyra, który użył Tyrfinga do zabicia swojego brata Hloda na polu bitwy. Ciała licznych wojowników spłynęły rzekami powodując powódź, która zapełniła doliny trupami ludzi i koni.

Klątwa na Tyrfing jest porównywalna z klątwą nałożoną na pierścień Andvaranaut w Cyklu Völsunga.

Zobacz też: Miecz, Pierścień