Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Bez kategorii

Yeats, William Butler (1865-1939)

Poeta irlandzki zamiłowany w świecie czarodziejskim oraz okultyzmie. W swoich pracach odrzucał realizm i koncentrował się na tzw. anima mundi (dusza świata) czyli wg. Yeats’a siedziba wyobraźni, a inspirował się legendami irlandzki. W 1898 stworzył The Wanderings of Oisin, gdzie znajdują się dialogi między św. Patrykiem a umierającym reprezentantem tajnej ligi Fenian Osjanem. W zbiorach siódmym lesie (In the Seven Woods, 1903) opisywał m.in. w:

  • The Old Age of Queen Maeve mityczna władczyni Connachyu odpowiedzialna za wywołanie wojny z Ulsterem (Tain) jest prześladowana wspomnieniami
  • Baile and Ailinn kochankowie zmieniają się w łabędzie, które są połączone złotym łańcuchem (patrz: Angus Mac Og).

Yeats w The Shadowy Waters opisuje jak mężczyzna wypływa w morze tak daleko, że opuszcza znany świat (patrz: Bran MacFebal, Mael Duin, św. Brendan).

Yeats w 1917 ożenił się z Hyde Lees (kobieta-medium), a dzięki jej zdolnością postała A Vision (1925), w której opisywał człowieka w odniesieniu do dwudziestu-ośmio dniowej fazy Księżyca. W późniejszym okresie przyznał, że dobrze iż nieliczni wierzą w potęgę Księżyca gdyż ludzie zamiast swoich obowiązków udali by się na pustkowia uciszyć zmysły i za życia dostać się do krainy zmarłych czyli inaczej odkryć tajemnice wieczności.

Zobacz też: Irlandzka mitologia, Joyce