Yeti
Legendarne stworzenie nazywane też Człowiekiem Śniegu, zamieszkujące górskie i leśne tereny. Dowodami na istnienie yeti są relacje osób, które udały się na górskie wyprawy oraz opowieści ludności mieszkających wysoko w Himalajach (siedziba Człowieka Śniegu).
Mieszkańcy Neapolu uważają, że są trzy rodzaje yeti:
- małe yeh-teh
- duże meh-teh
- olbrzymie dzu-teh
Na temat yeti istnieje wiele opowieści i przekazów. Według opowieści opata z klasztoru Thyangbocha pod Mount Everestem yeti często odwiedzał jego ogrody. W 1974 r. w Pheriche w Nepalu, dziewczynka z ludu Szerpów Lakhpa Domani podczas pilnowania jaków, została uprowadzana przez stwora przypominającego wyglądem małpę, pokrytego czarnobrązową sierścią, z wielkimi oczami oraz wystającymi kośćmi policzkowymi. Stwór upuścił szamoczącą się dziewczynkę po czym zabił dwa jaki i odszedł.
Inna historia mówi, że w styczniu 1987 r. na północy Kaszmiru, pewnego chłopca zaatakował dwunożny owłosiony stwór. Stworzenie miało ponad metr wysokości i uciekło gdy chłopak uderzył w garnek. W tamtym czasie dwóch innych mieszkańców miało widzieć yeti przeszukującego rów.
Oficer brytyjski, który stacjonował w Neapolu w 1832r. opowiadał o swoich odźwiernych uciekających na widok włochatej bestii nazywanej przez nich rakszasem („demonem”).
Alpinista F.S.Smythe w 1937r. sfotografował odciśnięte na śniegu ślady yeti na wysokości ok. 5000 m, powtórzył to w 1951 Ericow Shiptonow na lodowcu Menlung. Shiptonow zarzucono oszustwo ponieważ ślady były zbyt wyraźne, lecz partner podróżnika Michael Ward potwierdzał, że są prawdziwe. Uczestnicy ekspedycji Stanów Zjednoczonych w 1972r. natrafili na wyraźne ślady i wykonali ich gipsowe odlewy.
Nigdy nie znaleziono ciała czy szczątków yeti, a „skalpy” Ludzi Śniegu, które znajdują się w poniektórych klasztorach w Himalajach to najprawdopodobniej kawałki kozich skór. Może to dobrze, że jak dotąd nie natrafiono na ciała yeti czy też nie złapano żywego osobnika.
Zobacz też: Baśniowe stwory, Wielka stopa