Mity i legendy

Mity, legendy i wierzenia z całego świata

Grecka mitologia

Zderzające się skały

Do tematu można podejść w dwojaki sposób. Pierwszy jaki się nasuwa to Symplegady z wyprawy Jazona po złote runo (Argonauci) albo ogólnie jako niebezpieczeństwa czyhające na żeglarzy (podróżnych).

Symplegady czyli Zderzające Się Wyspy były ogromnymi skałami, które poruszały się, miażdżąc wszystko co próbowało przedostać się pomiędzy nimi. Według niektórych zapisów znajdowały się niedaleko cieśniny Bosfor. Jazon postąpił zgodnie z radą wróżbity Fineusa i jako pierwszego wypuścił gołębia, który tak szybko przemknął między skałami- kiedy te próbowały go zatrzymać. Gołebiowi udało się uciec- został pozbawiony jedynie kilku piór, a w tym czasie kiedy skały na nowo zaczęły się rozsuwać- Jazon wykorzystał moment i wraz ze swoją załogą przepłynął szybko między nimi. Od tamtej pory skały nie poruszały się więcej i przejście było bezpieczne.

Motyw zderzających się skał pomiędzy którymi mogą przepłynąć bezpiecznie tylko bohaterscy żeglarze (np. Jazon, Odyseusz) jest znany w różnych zakątkach globu. Uosabiały generalnie niebezpieczeństwo czyhające z różnych stron. W greckiej mitologii symbolem takiej przeszkody były Scylla i Charybda otaczające Morze Sycylijskie. Nimfę Scyllę zamieniła w potwora czarodziejka Kirke, a po przeistoczeniu Scylla czyhała w grocie w głębinach a kiedy tylko dojrzała płynących statkami marynarzy, wyłaniała 6 swoich głów i porywała ich. Charybda (córka Posejdona) zmieniona przez Zeusa w wir wciągający łodzie. Pomiędzy Scyllą i Charybdą przepłynął Osyseusz.

W mitologii Indian Nawaho (Arizona) Kobieta Pająk ostrzega bliźniaczych bohaterów o identycznej przeszkodzie symbolizującej psychiczne przeciwieństwa, które podróżujący po Ścieżce Życia muszą pokonać i połączyć się w jedno.

Zobacz też: Grecka mitologia, Jazon